_DSC5467

Ahmet SARIŞIN Arkadaşımızın Bilgisayarı

Bu bölümde klasik bilgisayar kasaları üzerinde yaptığımız çalışmaları, performans ve hava sirkülasyonu sağlama adına kasaya yeni şekiller verme, ek fanlar koyma, şekil ve içerik değişimlerini yayınlayacağız.

Amaç: Bilgisayar kasasından en iyi performansı alma.

Bilgisayar kasaları hakkında yazdığımız yazıda pahalı kasalar hariç diğerlerinde hava sirkülasyonu adına hiçbir işlem gözükmüyordu. Biz de böyle bir kasayı alıp kendi imkanlarımızla neler yapabileceğimize baktık. Eğer bu konularda el beceriniz ve tecrübeniz yoksa denemeyin.

 

Bu kasada mümkün olan en iyi hava sirkülasyonunu sağlayabilmek için üst kapaktan delik açarak iki adet 12cm fan monte ettik. Bunun yanında donanımları da değiştirdik. 4 çekirdekli İntel işlemci, DDR3 ram, Gigabyte anakart ve olmazsa olmaz yeni işlemci fanı ve soğutucu blok..

Aramalar:

modifiyeli bilgisayar kasaları, modifiye pc, modifiye kasa, pc kasa yükseltme modi̇fi̇ye, pc kasa modifiye, 2014 eski kasa modifiye, modifiye bilgisayar kasaları, eski bilgisayar kasasını modifiye, bilgiseyar kasasi nasil tamir edilir, pc kasasını led ile nasıl modifiye ederiz

16 Yorum “Modifiye Kasa Çalışması – 1

 1. Musa

  Mra masa ustu pc lerde anakarti takarkan tum vida deliklerinemi takiyoruz vidalari

  • Evet anakart üzerindeki vida yataklarına takmalısınız hepsine, anakarta işlemci fanı veya ram takarken oynar vida olmazsa kırııp zarar görebilir.

 2. Musa k

  Bikeresinde takmıştim ama pc acilmadi hepsine geri cikarmak zorunda kaldim vidayi

  • vida ile pc nin açılmamasının bir alakası yok, eğer kısa devre yapacak şekilde bi montaj yaptıysan belki.

 3. Musa

  Peki bu şase olayini nasil engeliye bilirim

  • Anakart vida yataklarından şase almaz sıkıntı olmaz yani. Fakat anakartın başka biyeri kasaya temas ediyorsa sıkıntı çıkarır. Bunu gözle kontrol edebilirsiniz. Kasada bi hata yoksa zaten hiçbir sıkıntı olmaz.

 4. Musa

  Mrb anakarta cart reader ve ön usb girışleri nerde nereye takmam gerek power led pinlerini nasil takmam gerek

  • card reader usb bölümüne takılır. Anakartın alt kısmında dikkatli bakarsanız yazıları vardır usb ve front panel olarak, usb kısmına card reader takın front panel kısmında da pled olarak power led takılır üzerinde de yazar zaten

 5. Musa

  Peki +- Olayini nasil ayarliya bilirim

  • - genelde beyaz kablodur. Power hariç diğerlerinde – olana beyaz tak. Power de – veya + farketmez.

 6. Musa

  Mrb kasa kart okuycumu pc tanimiyor nasil tanitirim dvd falan yok

  • Merhaba
   kart okuyucuyu bilgisayar otomatik tanır zaten dvd gerekmez. Eğer tanımıyorsa ya kart okuyucu arızalıdır ya da giriş bağlantılarında hata vardır.

 7. Musa

  2. sorum ise ön usb 2.0 fan anakartimda 3.0 yuvasi var ön usblerimi nasil 3.0 a cevirebilirim

  • Eğer usb 3.0 bağlantı noktası var ise usb 3.0 destekleyen usb olması gerekiyor yoksa çevirme şansınız yok bildiğim kadarıyla. Zaten usb 3.0 olmasının mantığı hızlı veri aktarımı, bunu da desteklemesi için sadece bi çevirici aparat yeterli olmayacaktır. Kartından devresinden yazılımına kadar farklı oluyor. taksanız da yine usb 2.0 görür.

 8. doğukan

  öncelikle güzel bir tasarım yapmişşınız tebrik ederim fakat kafama takılan bir soru var onu sormak istedim siz üst kapaktan delik açarak iki adet 12cm fan monte ettiniz 1.sorum fanlar içerdeki sıcak havayı dışarı atacak sekildemi monte edildi yoksa dışardaki soğuk havayı içeriye verecek şekilde mi ? 2. sorum ise üst tarafa farkli bir bilgisayar kapağı daha mı monte ettiniz slikon ile farkli bir kapak yapıştırılmış gibi :) ?

  • Merhaba
   Teşekkür ederim, ilk denememiz di. Fanlar sıcak havayı dışarı verecek şekilde monte edildi. Resimlerde yok daha sonradan da ön kısma içeri soğuk hava alacak şekilde fan ilave ettik. Fanların üzerini kapatmak için plastik bilgisayar parçası kapak değil, metal üzerinde bi eklentiymiş hem kolay şekil veriliyor delip kesmek için hemde uygundu kullandık :)

Bir Cevap Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Bu HTML etiketlerini ve <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> kodları kullanabilirsiniz.

formu temizleSubmit